Warren's Kylie Fehlman puts down a block. Photo by Mark Evans.

Warren, Eisenhower Learn Playoff Seeds as D10 Releases Volleyball Playoff Brackets

October 19, 2023

SHARON, Pa. – The Eisenhower and Warren volleyball teams learned their seeds as District 10 released its volleyball playoff brackets on Wednesday afternoon.

See complete brackets

The Dragons earned the No. 2 seed in Class 3A, while the Knights are the Class 1A No. 7 seed.

All championships will be played on Nov. 2 (Thursday), excluding Class 4A between McDowell and Erie, which will be played on Oct. 24 (Tuesday).

Cochranton is the top seed in the 8-team Class 1A field, while Corry is the No. 1 seed in the 12-team Class 2A field and Meadville is the top seed in the 6-team Class 3A field.

The Class 1A quarterfinals will be played on Thursday, Oct. 26 and the semifinals on Tuesday, Oct. 31, with Class 2A following the same schedule and those first round matches being played on Tuesday, Oct. 24.

Corry, Saegertown, North East and Slippery Rock have first round byes in Class 2A.

Class 3A quarterfinal matches will be played on Wednesday, Oct. 25, with the semifinals on Oct. 31. In addition to Meadville, Warren also has a bye into the semifinals.

Full matchups are listed below.

CLASS 1A

QUARTERFINALS

THURSDAY, OCT. 26

(1) Cochranton vs. (8) Kennedy Catholic, Meadville H.S., 6 p.m.
(2) West Middlesex vs. (7) Eisenhower, Cochranton H.S., 6 p.m.
(3) Maplewood vs. (6) Commodore Perry, Cochranton H.S., 7:30 p.m.
(4) Lakeview vs. (5) Cambridge Springs, Meadville H.S., 7:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY OCT. 31

(1) Cochranton/(8) Kennedy Catholic vs. (4) Lakeview/(5) Cambridge Springs, TBA
(2) West Middlesex/(7) Eisenhower vs. (3) Maplewood/(6) Commodore Perry, TBA

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, NOV. 2

Semifinals Winners, TBA

CLASS 2A

FIRST ROUND

TUESDAY, OCT. 24

(5) Mercyhurst Prep vs. (12) Sharpsville, Meadville H.S, 7:30 p.m.
(6) Sharon vs. (11) Fairview, Cochranton H.S., 7:30 p.m.
(7) Fort LeBoeuf vs. (10) Franklin, Cochranton H.S., 6 p.m.
(8) Greenville vs. (9) Harbor Creek, Meadville H.S., 6 p.m.

QUARTERFINALS

THURSDAY, OCT. 26

(1) Corry vs. (8) Greenville/(9) Harbor Creek, TBA
(2) Saegertown vs. (7) Fort LeBoeuf/(10) Franklin, TBA
(3) North East vs. (6) Sharon/(11) Fairview, TBA
(4) Slippery Rock vs. (5) Mercyhurst Prep/(12) Sharpsville, TBA

SEMIFINALS

TUESDAY, OCT. 31

(1) Corry/(8) Greenville/(9) Harbor Creek vs. (4) Slippery Rock/(5) Mercyhurst Prep/(12) Sharpsville, TBA
(2) Saegertown/(7) Fort LeBoeuf/(10) Franklin vs. (3) North East vs. (6) Sharon/(11) Fairview, TBA

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, NOV. 2

Semifinals Winners, TBA

CLASS 3A

QUARTERFINALS

WEDNESDAY, OCT. 25

(3) Conneaut vs. (6) Hickory, Cochranton H.S., 6 p.m.
(4) Cathedral Prep vs. (5) Grove City, Cochranton H.S, 7:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY, OCT. 31

(1) Meadville vs. (4) Cathedral Prep/(5) Grove City, TBA
(2) Warren vs. (3) Conneaut/(6) Hickory, TBA

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, NOV. 2

Semifinal Winners, TBA

CLASS 4A

CHAMPIONSHIP

TUESDAY, OCT. 24

(1) McDowell vs. (2) Erie, Hagerty Center, 6 p.m.

         

Subscribe to our YouTube channel

Subscribe to our newsletter

   

White Cane Coffee presents Coffee & a Conversation

Don't Miss