Warren's Meea Irwin. Photo by Mark Evans.

Eisenhower, Warren Boys/Girls Soccer Teams Learn Playoff Matchups

October 19, 2023

SHARON, Pa. – The Eisenhower and Warren boys and girls soccer teams learned who, where, and when they will have their first playoff match as District 10 released its 2023 soccer playoff brackets on Thursday afternoon.

See complete brackets

The Warren girls will vie for their fifth straight D10 title and are already in the Class 3A championship match. The Dragons will face familiar foe Meadville on Nov. 1 at a time and location to be announced.

Eisenhower earned the No. 6 seed in the Class 1A girls bracket and will take on No. 3 Mercyhurst Prep on Monday, Oct. 23 at 5:30 p.m. at the Hagerty Family Events Center in Erie. Ike’s boys also earned a No. 6 seed and will play No. 3 Iroquois at the HFEC at 7:30 p.m. on Monday, Oct. 23.

Warren’s boys are the No. 9 seed in the Class 2A bracket and are set to face No. 8 North East on Saturday, Oct. 21 at 1 p.m. at Erie Veterans Stadium.

Earning top seeds on the girls side are Seneca in Class 1A and Fort LeBoeuf in Class 2A. Warren and Meadville will play for the Class 3A title on Nov. 1, while McDowell and Erie will do the same in Class 4A on Oct. 25.

On the boys’ side, Wilmington is the top seed in Class 1A and Fairview in Class 2A. Cathedral Prep and Meadville will play for the title in Class 3A on Nov. 1, while McDowell and Erie will play for the Class 4A crown on Oct. 25.

Matchups are listed below.

GIRLS

CLASS 1A

QUARTERFINALS

MONDAY, OCT. 23

(3) Mercyhurst Prep vs. (6) Eisenhower, Hagerty Family Events Center, 5:30 p.m.
(4) Girard vs. (5) Wilmington, Hagerty Family Events Center, 3:30 p.m.

SEMIFINALS (DATE TBA)

(1) Seneca va. (4) Girard/(5) Wilmington
(2) Mercer vs. (3) Mercyhurst Prep/(6) Eisenhower

CHAMPIONSHIP (DATE TBA)

Semifinal winners

CLASS 2A

FIRST ROUND

SATURDAY, OCT. 21

(6) Grove City vs. (11) Titusville, Franklin H.S., 3:30 p.m.
(7) Harbor Creek vs. (10) Slippery Rock, Erie Veterans Stadium, 11 a.m.
(8) Conneaut vs. (9) Corry, Franklin H.S., 11 a.m.

QUARTERFINALS (DATE TBA)

(1) Fort LeBoeuf vs. (8) Conneaut/(9) Corry
(2) Cathedral Prep vs. (7) Harbor Creek/(10) Slippery Rock
(3) General McLane vs. (6) Grove City/(11) Titusville
(4) North East vs. (5) Fairview

SEMIFINALS (DATE TBA)

(1) Fort LeBoeuf/(8) Conneaut/(9) Corry vs. (4) North East(5) Fairview
(2) Cathedral Prep/(7) Harbor Creek/(10) Slippery Rock vs. (3) General McLane/(6) Grove City/(11) Titusville

CHAMPIONSHIP (DATE TBA)

Semifinal winners

CLASS 3A

CHAMPIONSHIP

WEDNESDAY, NOV. 1

(1) Warren vs. (2) Meadville, TBA

CLASS 4A

CHAMPIONSHIP

WEDNESDAY, OCT. 25

(1) McDowell vs. (2) Erie, TBA

BOYS

CLASS 1A

QUARTERFINALS

MONDAY, OCT. 23

(3) Iroquois vs. (6) Eisenhower, Hagerty Family Events Center, 7:30 p.m.
(4) Mercer vs. (5) West Middlesex, Grove City H.S., 7 p.m.

SEMIFINALS (DATE TBA)

(1) Wilmington vs. (4) Mercer/(5) West Middlesex
(2) Seneca vs. (3) Iroquois/(6) Eisenhower

CHAMPIONSHIP (DATE TBA)

Semifinal Winners

CLASS 2A

FIRST ROUND

SATURDAY, OCT. 21

(5) Grove City vs. (12) Greenville, Franklin H.S., 1 p.m.
(6) Mercyhurst Prep vs. (11) Girard, Hagerty Family Events Center, 11 a.m.
(7) Franklin vs. (10) Hickory, Hagerty Family Events Center, 1 p.m.
(8) North East vs. (9) Warren, Erie Veterans Stadium, 1 p.m.

QUARTERFINALS (DATE TBA)

(1) Fairview vs. (8) North East/(9) Warren
(2) General McLane vs. (7) Franklin/(10) Hickory
(3) Harbor Creek vs. (6) Mercyhurst Prep/(11) Girard
(4) Slippery Rock vs. (5) Grove City/(12) Greenville

SEMIFINALS (DATE TBA)

(1) Fairview/(8) North East/(9) Warren vs. (4) Slippery Rock/(5) Grove City(12) Greenville
(2) General McLane/(7) Franklin/(10) Hickory vs. (3) Harbor Creek/(6) Mercyhurst Prep/(11) Girard

CLASS 3A

CHAMPIONSHIP

WEDNESDAY, NOV. 1

(1) Cathedral Prep vs. (2) Meadville, TBA

CLASS 4A

CHAMPIONSHIP

WEDNESDAY, OCT. 25

(1) McDowell vs. (2) Erie, TBA

         

Subscribe to our YouTube channel

Subscribe to our newsletter

   

White Cane Coffee presents Coffee & a Conversation

Don't Miss