Warren's Lilly Newton. Photo by Andy Close.

Warren Freshman Newton Tabbed Region 4 Girls’ Track and Field Athlete of the Year

June 16, 2023

SHARON, Pa. – Warren’s Lilly Newton was named Region 4 girls’ track and field Athlete of the Year, as all-region teams were released.

The teams are based on the top times, heights, and distances in each event.

Newton, who finished second at the D10 championships and qualified for states in the 400, was also first team in the 200 and high jump and on the 400 relay team that also included Laney Gatto, Gracie Gatto, and Lindsey Madigan.

Madigan was first team in the 100 and triple jump as well, while Shyann Rulander was first team in the 1600 and 3200 and Laney Gatto in the pole vault, and Jenna Kophazy in the javelin for the unbeaten Region 4 champion Lady Dragons.

Eisenhower’s Mackenzie Dunn was first team in the discus and shot put.

The full teams are listed below.

REGION 4 ALL-STARS
FIRST TEAM

100: Lindsay Madigan, Warren, so.
200: Lilly Newton, Warren, fr.
400: Lilly Newton, Warren, fr.
800: Allie Gladitz, Seneca, so.
1,600: Shyann Rulander, Warren, sr.
3,200: Shyann Rulander, Warren, sr.
100 hurdles: Angel Troutman, Seneca, fr.
300 hurdles: Morgan Wilhelm, Seneca, jr.
400 relay: Warren – Lilly Newton (fr.), Laney Gatto (jr.), Gracie Gatto (sr.), Lindsay Madigan (so.)
1,600 relay: Seneca – Olivia Pikiewicz (so.), Olivia Paris (fr.), Morgan Wilhelm (jr.), Mackenzie Nelson (jr.)
3,200 relay: Seneca – Ashley Post (jr.), Olivia Pikiewicz (so.), Mackenzie Nelson (jr.), Allie Gladitz (so.)
Triple jump: Lindsay Madigan, Warren, so.
Long jump: Angel Troutman, Seneca, fr.
High jump: Lilly Newton, Warren, fr.
Pole vault: Laney Gatto, Warren, jr.
Discus: Mackenzie Dunn, Eisenhower, sr.
Shot put: Mackenzie Dunn, Eisenhower, sr.
Javelin: Jenna Kophazy, Warren, fr.

SECOND TEAM

100: Riley Robinault, Youngsville, fr.
200: Maddie Nosel, Warren, fr.
400: Mackenzie Nelson, Seneca, jr.
800: Ashley Post, Seneca, jr.
1,600: Ashley Post, Seneca, jr.
3,200: Morgan Alexander, Warren, fr.
100 hurdles: Morgan Wilhelm, Seneca, jr.
300 hurdles: Jessica Messenger, Union City, sr.
400 relay: Seneca – Sage Slowikowski (sr.), Morgan Wilhelm (jr.), Morgan Parmeter (sr.), Aubrey Hammill (jr.)
1,600 relay: Warren – Gracie Gatto (sr.), Tori McMichael (jr.), Alexia Bowers (jr.), Lilly Newton (fr.)
3,200 relay: Warren – Ryleigh Bowers (fr.), Shyann Rulander (sr.), Morgan Alexander (fr.), Kaelin Hatfield (jr.)
Triple jump: Maddie Grieco, Union City, jr.
Long jump: Riley Robinault, Youngsville, fr.
High jump: Riley Robinault, Youngsville, fr.
Pole vault: Sophia Martin, Eisenhower, so.
Discus: Joyce O’Neal, Seneca, sr.
Shot put: Logan Grove, Eisenhower, sr.
Javelin: Sophia Martin, Eisenhower, so.

Region champion – Warren
Region athlete of the year – Lilly Newton, Warren

         

Subscribe to our YouTube channel

Subscribe to our newsletter

   

White Cane Coffee presents Coffee & a Conversation

Don't Miss