Three Warren County Residents Among Fall 2022 JCC Graduates

March 15, 2023

JAMESTOWN, NY – Three Warren County residents were among the 122 students who graduated from SUNY Jamestown Community College in December 2022, the school announced Tuesday.

Dr. Kirk Young, vice president of Student Affairs, and Dr. Marilyn Zagora, vice president of Academic Affairs, announced the 122 students who were awarded degrees or certificates from the Jamestown and Cattaraugus County Campuses of SUNY Jamestown Community College in December 2022.

Seven students earned highest honors (4.0 GPA), 51 earned high honors (3.50-3.99 GPA), and 14 earned honors (3.25-3.49 GPA). Graduates included:

Allegany, N.Y.: Allyson Hebert (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors), Cheyenne Jackson (A.A.S.: Health Information Technology), Cierra James (A.S.: Individual Studies – High Honors), Violet Nolder (A.A.S.: Individual Studies – Highest Honors), Violet Nolder (Certificate: Entrepreneurship – Highest Honors).

Ashville, N.Y.: Alethea Anderson (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – High Honors), Sydney Gleason (A.S.: Individual Studies – High Honors), Sally Watson (A.A.S.: Individual Studies).

Avon, NY: Kya Sarai Rapone (A.A.S.: Human Services – Honors).

Bemus Point, N.Y.: Nicholas Carlson (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences), Michelle Kingsley (A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Parker Weston (A.S.: Business-Business Administration – High Honors)

Bradford, Pa.: Sydney Rodgers (A.A.S.: Administrative Professional – High Honors).

Brocton, N.Y.: Sierra Martin (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Adolescence Education).

Buffalo, N.Y.: Mickale Gilliam (A.S.: Individual Studies).

Cassadaga, N.Y.: Noah Richner (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors).

Cattaraugus, N.Y.: Megan Stuve (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors), Justin York (Certificate: Digital Audio Production – High Honors).

Celoron, N.Y.: Madison Overbeck (A.S.: Business-Business Administration – Honors).

Cincinnati, Ohio: Matthew Rosa (A.A.S.: Information Technology – Honors).

Cleveland, Ohio: Yuhi Yoshiba (A.S.: Business-Business Administration – High Honors).

Clymer, N.Y.: Emma Redlecki (Certificate: Digital Audio Production – High Honors).

Cuba, N.Y.: Brooklyn Auman (A.A.S.: Human Services), Morgen Clark (A.A.S.: Individual Studies), Allison Eastham (A.A.S.: Business-Business Administration – High Honors).

Dunkirk, N.Y.: Daniel Alvarado (A.A.S.: Individual Studies), Yuribeth Castro Santiago (A.S.: Media Arts), Keshia Gens (A.A.S.: Administrative Professional – High Honors), Shaila Gorske (A.S.: Addictions Counseling – High Honors), Jailene Jimenez (A.A.S.: Mechanical Technology), Kenneth Mekus (Certificate: Individual Studies), Arianna Quinones (A.S.: Criminal Justice), Gina Salerno (A.S.: Homeland Security – High Honors), Adam Sanchez (A.S.: Criminal Justice), Leah Tomaszewski (A.S.: Communication).

Endicott, N.Y.: Victoria Mallon (A.S.: Individual Studies – High Honors).

Forestville, N.Y.: Ashley Gilman (A.S.: Business-Business Administration – Highest Honors).

Fredonia, N.Y.: James Fetterick (A.S.: Business-Business Administration), Shannon Fisk-Delcamp (A.S.: Human Services – High Honors), Ava Hawk (A.S.: Business-Business Administration), Seth Putnam (A.S.: Business-Business Administration – Honors).

Freedom, N.Y.: Mark Stromecki (Certificate: Industrial Equipment Technology – High Honors), Kelsey Wright (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – Honors).

Frewsburg, N.Y.: Grace Cline (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors), Theresa Levandoski (A.A.S.: Health Information Technology), Allyssa Rodgers (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education – Honors), Carter Smith (A.S.: Business-Business Administration), Maia Suruy (A.S.: Fine Arts: Music).

Great Valley, N.Y.: Cameron Lendvay (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors).

Harborcreek, Pa.: Zishan Hong (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – High Honors).

Hinsdale, N.Y.: Juliana Dulski (A.A.S.: Health Information Technology – Honors).

Jamestown, N.Y.: Christine Baker (Certificate: Corrections Officer Technology – High Honors), Cole Benson (A.S.: Environmental Science), Ayden Danielson (A.S.: Criminal Justice – High Honors), Raeonna Gendron (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors), Shaylean Hall (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Adolescence Education), Holland Isaacson (A.S.: Individual Studies – High Honors), Keira Johnson (A.S.: Individual Studies), Madison Johnson (A.A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Charles Klenke (A.A.S.: Individual Studies), Alexandria Moss (A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Gehrig Myles (A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Claire Pumford (A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Vanessa Sanfilippo (A.S.: Business-Business Administration – Honors), Jami Slater (A.A.S.: Business-Business Administration), Jami Slater (Certificate: Entrepreneurship), Brianna Snyder (A.S.: Business-Business Administration), Natalie Turecek (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education – High Honors), Taige White (A.S.: Physical Education Studies).

Johannesburg, South Africa: Jade Vidas (A.S.: Business-Business Administration – High Honors).

Kennedy, N.Y.: Jacob Thierfeldt (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Adolescence Education – Honors).

Lakewood, N.Y.: Kylee Andrews (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Adolescence Education – Highest Honors), Jordan Hash-Nelson (A.S.: Sport Management), Chelsea Hern (A.S.: Individual Studies).

Little Valley, N.Y.: Sally Blacksnake (Certificate: Cybersecurity).

Liverpool, N.Y.: Mark Doyle (A.A.S.: Information Technology – High Honors).

Newfane, N.Y.: Christopher Luce (A.A.S.: Information Technology).

North East, Pa.: Pete Ryan (Certificate: Welding Technology).

Olean, N.Y.: Kiersten Brandt (A.A.S.: Health Information Technology – Highest Honors), Cazz Cutler (A.S.: Individual Studies), Jacob Gibbons (Certificate: Machine Tool Technology), Korry Keis (A.A.S.: Individual Studies – Honors), Korry Keis (Certificate: Machine Tool Technology – Honors), Rachel Lopez (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education), Edward Maine (Certificate: Industrial Equipment Technology – Highest Honors), Emma McCarthy (A.S.: Business-Business Administration), Katelyn McVinney (A.S.: Criminal Justice), Parker Page (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences), John Pounds (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences), Robert Rasey (A.S.: Fine Arts: Music), Allison Robinson (A.S.: Human Services), Derek Scott (A.S.: Individual Studies), Kailyn Vanderhoef (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – High Honors), Javyn Welka (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences).

Panama, N.Y.: Emma Wiggers (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – High Honors).

Perrysburg, N.Y.: Chase Cooper (A.A.S.: Mechanical Technology – High Honors), Beth Stang (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Language, Literature, and Writing – High Honors).

Portland, N.Y.: Timothy Houghton (Certificate: Information Technology).

Portville, N.Y.: Leah Weimer (A.S.: Criminal Justice – Honors).

Randolph, N.Y.: Aunalee Godfrey (A.S.: Fine Arts: Studio Arts – High Honors), Aaron Grover (A.A.S.: Individual Studies – Honors), Rebecca Jozwiak (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – High Honors), Vincent Sluga (Certificate: Welding Technology).

Rochester, N.Y.: Irene Aloyce (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors)

Russell, Pa.: Kayla Walser (A.A.S.: Individual Studies).

Salamanca, N.Y.: Mason Bosley (A.S.: Physical Education Studies – Honors), Maeghan Collins (A.S.: Individual Studies – Highest Honors), Emily Koniak (A.A.S.: Health Information Technology – High Honors), Andrea Lounsbury (A.S.: Human Services), Summer Wilson (A.S.: Individual Studies – High Honors).

Silver Creek, N.Y.: Alexiss Dawley (Certificate: Computer-Aided Design & Computer Numerical Control).

Sinclairville, N.Y.: JoAnne Banse-Fay (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education – High Honors), Sheri Kelsey (A.A.S.: Health Information Technology – High Honors), Brielle LeBaron (A.A.S.: Business-Business Administration – High Honors), Devin McChesney (A.A.S.: Information Technology).

South Dayton, N.Y.: Danielle Bennett (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors).

Stockton, N.Y.: Kaelyn Horton (A.S.: Addictions Counseling – High Honors), Jordan Polley (A.S.: Business-Business Administration – High Honors).

Warren, Pa.: Siby Thomas (A.S.: Communication – Highest Honors).

Waterdown, Canada: Gregory Marco (A.S.: Criminal Justice – High Honors).

Webster, N.Y.: Stephanie Curcio (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences).

Wellsville, N.Y.: Kirsten Budinger (A.S.: Human Services – Honors), Joshua Winans (A.S.: Computer Science – High Honors).

Westfield, N.Y.: Dylan Rammelt (A.A.S.: Criminal Justice – High Honors).

Youngsville, Pa.: Kylee Burrows (A.A.S.: Individual Studies).

      

Subscribe to our YouTube channel

Subscribe to our newsletter

   

White Cane Coffee presents Coffee & a Conversation

Don't Miss

Verified by MonsterInsights