Warren's Hugh Harrison.

Warren’s Harrison Named Region 3 Swimmer of the Year

April 13, 2023

ERIE, Pa. – Warren junior Hugh Harrison was named Region 3 Swimmer of the Year, as voted on by region coaches.

Harrison won his third straight District 10 championship in the 200-yard individual medley and is a two-time PIAA medalist. He set the D10 200 IM record with a time of 1:53.38.

Harrison was also a first-team all-star in the 100 backstroke.

On the girls’ side, Laney Gatto was voted a first-team Region 3 all-star in diving, while junior Summer Lucks was a second-team all-star in the girls’ 100 butterfly.

The full teams are listed below.

REGION 3 ALL-STARS

GIRLS FIRST TEAM

200 medley relay: Cathedral Prep: Maria Costa, so.; Kyan Snider-Mills, sr.; Ellie Natemeier, so.; Haley Palmer, sr.
200 freestyle: Ellie Natemeier, Cathedral Prep, sr.
200 individual medley: Maria Costa, Cathedral Prep, so.
50 freestyle: Haley Palmer, Cathedral Prep, sr.
100 butterfly: Julianne Gowetski, Meadville, jr.
100 freestyle: Haley Palmer, Cathedral Prep, sr.
500 freestyle: Ellie Natemeier, Cathedral Prep, so.
200 freestyle relay: Cathedral Prep: Maria Costa, so.; Ellie Natemeier, so.; Jillian Heinrich, sr.; Haley Palmer, sr.
100 backstroke: Maria Costa, Cathedral Prep, so.
100 breaststroke: Kyan Snider-Mills, Cathedral Prep, sr.
400 freestyle relay: Cathedral Prep: Katie Welton, sr.; Chloe Borrero, so.; Ellie Brugger, jr.; Jillian Heinrich, sr.
Diving: Laney Gatto, Warren, jr.

GIRLS SECOND TEAM

200 medley relay: Meadville: Maura Bloss, jr.; Brielle Cheney, jr.; Julianne Gowetski, jr.; Jaidyn Jordan, jr.
200 freestyle: Jaidyn Jordan, Meadville, jr.
200 individual medley: Havana Austin, McDowell, jr.
50 freestyle: Maura Bloss, Meadville, jr.
100 butterfly: Summer Lucks, Warren, jr.
100 freestyle: Julianne Gowetski, Meadville, jr.
500 freestyle: Ava Kubeja, McDowell, sr.
200 freestyle relay: Meadville: Julianne Gowetski, Jr.; Jaidyn Jordan, jr.; Brielle Cheney, jr.; Maura Bloss, jr.
100 backstroke: Maura Bloss, Meadville, jr.
100 breaststroke: Ellie Brugger, Cathedral Prep, jr.
400 freestyle relay: McDowell: Kara Hoffman, so.; Ava Kubeja, sr.; Samantha Sebulak, sr.; Havana Austin, jr.
Diving: Angeline Terrizzi, Cathedral Prep, so.

Region champion – Cathedral Prep
Region co-swimmers/diver of the year – Haley Palmer, Cathedral Prep and Julianne Gowetski, Meadville

BOYS FIRST TEAM

200 medley relay: Cathedral Prep: Mitchell Bradford, sr.; Matthew Hinman, so.; Aidan Levis, sr.; Colin Troutman, so.
200 freestyle: Owen Carson, Cathedral Prep, so.
200 individual medley: Hugh Harrison, Warren, jr.
50 freestyle: Christopher Zhou, McDowell, sr.
100 butterfly: Aidan Levis, Cathedral Prep, sr.
100 freestyle: Jack Raimy, Cathedral Prep, fr.
500 freestyle: Owen Carson, Cathedral Prep, so.
200 freestyle relay: McDowell: Christopher Zhou, sr.; Deacon Pierce, fr.; Nicolin Pierce, sr.; Camden Pierce, so.
100 backstroke: Hugh Harrison, Warren, jr.
100 breaststroke: Christopher Zhou, McDowell, sr.
400 freestyle relay: Cathedral Prep: Jack Raimy, fr.; Owen Carson, so.; Aidan Levis, sr.; Mitchell Bradford, sr.
Diving: Isaiah Minor, Meadville, sr.

BOYS SECOND TEAM

200 medley relay: McDowell: Nick Publicover, jr.; Christopher Zhou, sr.; Ryan Okey, jr.; Deacon Pierce, fr.
200 freestyle: Camden Pierce McDowell, so.
200 individual medley: Mitchell Bradford, Cathedral Prep, sr.
50 freestyle: Jack Raimy, Cathedral Prep, fr.
100 butterfly: Isaac Johnson, Meadville, sr.
100 freestyle: Camden Pierce, McDowell, so.
500 freestyle: Isaac Johnson, Meadville, sr.
200 freestyle relay: Cathedral Prep: Jack Raimy, fr.; Matthew Hinman, so.; Colin Troutman, so.; Owen Carson, so.
100 backstroke: Mitchell Bradford, Cathedral Prep, sr.
100 breaststroke: Matthew Hinman, Cathedral Prep, so.
400 freestyle relay: McDowell: Nicolin Pierce, sr.; Camden Pierce, so.; Nick Publicover, jr.; Gavin Berquist, fr.
Diving: Ted Terrizzi, Cathedral Prep, fr.

Region champion – Cathedral Prep
Region swimmer/diver of the year – Hugh Harrison, Warren

Subscribe to our YouTube channel

Previous Story

KAM’s Logging Supplies and Outdoor Wear in Youngsville Celebrates With Ribbon-Cutting

Next Story

Ike’s Lookenhouse Shares Region 3 Player of the Year Honors as D10 All-Region Boys’ HoopsTeams Named

Subscribe to our newsletter

White Cane Coffee presents Coffee & a Conversation

Don't Miss